Zagubiona w lustrzanym odbiciu

Małgorzata Czyńska Rozmawia Małgorzata Czyńska

Widzisz fajne zdjęcie w Vogue`u i myślisz o, temat na obraz? Twoje dziewczyny są jak modelki z modowych magazynów a faceci zeszli z fotosów filmowych.

Może tak to wygląda, zwłaszcza dla tych, którzy wiedzą, że maluję ze zdjęć, ale początek każdego obrazu jest we mnie, nie na zdjęciu, nie w gazecie. Najpierw jest pomysł, a nawet nie pomysł, tylko coś dużo bardziej niewyraźnego - jakieś uczucie. Uczucie żalu, współczucia, zachwytu, tęsknoty, miłości.

Katarzyna Swinarska Katarzyna Swinarska

Picture by Helmut Newton

Ładne uczucia.

No nie tylko, taka idealna to znowu nie jestem. Czasami obraz zaczyna się z mojego oburzenia, buntu, złości, chęci odwetu a nawet mordu. Więc zaczynam szukać wyrazu dla tego uczucia - twarzy, sytuacji, gestu. Czasem szukam we własnym albumie, we wspomnieniach dawnych emocji – to zaskakująca konfrontacja, bo rzeczywistość ciągle mnie boli, a gdy patrzę na swoje zdjęcia, nawet z najmroczniejszych okresów w moim życiu, to jestem na nich prawie zawsze uśmiechnięta. Przede wszystkim jednak przeglądam setki zdjęć w internecie - wyłuskuję, przerabiam, powiększam, suwakami przesuwam kolory, kontrasty, zaglądam tym nieznanym ludziom w oczy... I czasami z zupełnie przypadkowej twarzy nagle wyziera to, czego szukałam – widzę własny bunt, własną tęsknotę.

Jedna fotka wystarczy do zobrazowania emocji?

Praca ze zdjęciem ma w sobie coś z dialogu: szukam np. literki „A”, a „A” mówi mi że przecież jeszcze było „B” i „C” i tak sobie dopowiadamy... Wybrane zdjęcia, kompozycje, chowam do folderów. Po pewnym czasie znowu wybieram te najlepsze, najcelniejsze, najbardziej wzruszające, ale wciąż nie maluję i zaczynam tęsknić, tęsknić za obrazem, tak mocno, że kiedy w końcu dopadnę do płótna, to maluję bardzo szybko, w lekkim amoku - i tak jest najlepiej. Nie potrafię malować na zimno, tak jak radził mi mój profesor Kiejstut Bereźnicki: malować należy 3 godziny dziennie, codziennie – po prostu nie potrafię.

Katarzyna SwinarskaKatarzyna Swinarska

A w realnych ludziach, spotkanych na ulicy czy w kawiarni się nie przeglądasz?

Czasami zakochuję się w jakiejś postaci, którą znam ... oczywiście w kobiecie i muszę ją spotykać, patrzeć na nią, proszę o zdjęcia, albo rysuję z pamięci. Uroda kobiet rzeczywiście mnie urzeka, ale szukam w nich czegoś więcej, szukam w nich syntezy kobiecości, symbolu kobiecego losu.

Powiało feminizmem. Mężczyzn traktujesz bardziej przedmiotowo?

Tak jak mężczyźni zazwyczaj traktują kobiety. Wzruszają mnie tylko bardzo młodzi i piękni chłopcy.

Buntownicy bez powodu i buntownicy z wyboru? Jak James Dean?

Nie namalowałam jeszcze Jamesa Deana... Natomiast popełniłam kiedyś taki przeskalowany portret Hłaski (à la Dean) z papierosem. Nie malowałam go dlatego, że mi się podobał jako facet, ale dlatego, że właśnie w tamtej chwili czułam się, albo chciałam się poczuć jak on - facet, z papierosem, w gorące popołudnie... czyż można poczuć się lepiej?

A Twoje kobiety to nie słodkie lale, dziewczyny na urodziny? Takie są estetyczne.

A czy kobieta, przepraszam, ma jakieś wyjście? Musi być piękna i bezwzględna. Tak, chyba właśnie o to mi chodzi, żeby nie była pokorna, zawstydzona i poniżona, żeby jej pierwszym odruchem nie było służyć wszystkim naokoło, bo do tego została wychowana.

Moje dziewczyny są jak aktorki u Tarantino, którego z resztą nie cierpię, bo jest brzydki, zarozumiały i przynudza. Ale aktorki ma niezłe – ostre. Ładniutkie, seksowne, słodkie, ale każda ma w kieszeni pistolet albo nóż.

Czy myślisz, że mam schizofrenię? Niee..., to się podobno nazywa syndrom „borderline” – takie zatarcie granic pomiędzy sobą a światem, zagubienie w lustrzanym odbiciu. Ale to pozytywne zagubienie - wyostrza odbiór.

Katarzyna Swinarska


Wybrane prace

zobacz wszystkie