Przyśniło mi się

Małgorzata Czyńska Wojciech Tuleya Tekst: Małgorzata Czyńska Wojciech TuleyaZapomniałem, że można być tak młodym – mówi tytułowy Homo Faber, bohater powieści Maxa Frischa, na widok Sabeth, dziewczyny z końskim ogonem. Jest bystra, ładna, ciekawa świata. Budzi się w niej dorosłość, już jest kobietą, ale jak dziecko z zapałem gra w ping-ponga. Groza przyszłości, cienie przeszłości, całe prawdziwe życie to dopiero przeczucie.

Katarzyna Karpowicz
Katarzyna Karpowicz Katarzyna Karpowicz Katarzyna Karpowicz

Może właśnie tak zacznijmy ten krótki wstęp towarzyszący wystawie prac Katarzyny Karpowicz, bo niemal w każdym z jej obrazów jest jeszcze dziecięca uroda, nieco naiwna ufność, ale już podszyta strachem i doświadczeniem okrucieństwa losu. Beztroska już nie jest zupełna i przyszłość nie jest prosta. Chyba właśnie ta dwoistość, to przemieszanie dziecięcości i dojrzałości spojrzenia decydują o uroku prac artystki.

Katarzyna Karpowicz

Malarstwo wydawało się jej jedynym naturalnym wyborem, życiową koniecznością. Wychowana w krakowskiej rodzinie znanych artystów, od dzieciństwa miała kontakt ze sztuką, z malarzami. Naoglądała się obrazów, napatrzyła. Mistrzowie, do których nieustannie wraca, to Beckmann, Picasso, Balthus, Hockney, Giotto ale też Dostojewski i Kieslowski.

Katarzyna Karpowicz

Dziewczynka, która na kartkach papieru kredkami i pisakami „tworzyła światy”, rysowała dzieci, uczłowieczone koty, cyrkowców, gimnastyków i pływaków, dorosła.

Katarzyna Karpowicz

Ale może skończmy z tymi próbami analizy, doszukiwania się przyczyn, omawiania skutków. Może jak bohater książki Homo Faber zapatrzony w muzeum w kamienną rzeźbę – główkę dziewczynki – zapytajmy:

– O czym ona śni?

Wernisaż

Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż Wernisaż


Wybrane prace

zobacz wszystkie