Wybrał, ułożył, sekret...

Wojciech Tuleya Tekst: Wojciech Tuleya

Nie mogę zapomnieć pierwszej wizyty Łukasza w galerii. Dwa lata temu wszedł tutaj z ulicy z grubym plikiem obrazów pod pachą. Kiedy otworzył teczkę i na podłodze zaimprowizował małą wystawę, od razu wiedziałem, że chcę, aby jego obrazy zostały w galerii. Nie mogłem uwierzyć, że ich autor ma tylko 24 lata i ciągle studiuje. Miałem do czynienia z rzadkim przypadkiem: twórczości wczesnej, która jest już dojrzała.

Łukasz Huculak
Łukasz Huculak Łukasz Huculak

Dlaczego te obrazy są wyjątkowe? Na to pytanie można udzielić kilku prostych odpowiedzi. Łukasz zna historię sztuki na wskroś, w swoich obrazach prowadzi z nią dyskurs. Łukasz jest artystą starannym: nieomylność jego kompozycji wynika z cierpliwego ponawiania prób. Łukasz woli godzinami kontemplować jeden układ przedmiotów niż „skakać po kanałach”.

Łukasz Huculak

Łukasz to młodość, która postanowiła zająć się poważnymi sprawami. I starcza jej do tego talentu.

Łukasz Huculak

O co naprawdę chodzi w tych martwych naturach? Czy naprawdę patrzymy tylko na dzbanek, odwróconą doniczkę i stół? To coś, co jest poza tymi przedmiotami powoli ukazuje się naszym oczom. Wszyscy potrzebujemy czasu, aby to zrozumieć.Wybrane prace

zobacz wszystkie