Grand Prix biennale Jeune Création Européenne dla Magdaleny Sawickiej

Wojciech Tuleya Tekst: Wojciech Tuleya



Magdalena Sawicka otrzymała Grand Prix podczas odbywającego się w Montrouge pod Paryżem biennale Jeune Création Européenne (Młoda Sztuka Europejska). Pozostałe dwie nagrody otrzymali reprezentujący Łotwę Klāvs Loris oraz pochodzący z Belgii Willem Boel, którego rzeźba znajdowała się na ekspozycji francuskiej.

Magdalena Sawicka Magdalena Sawicka

Prace pięćdziesięciu sześciu artystów z siedmiu krajów można oglądać do 3 listopada w centrum sztuki Beffroi w Montrouge pod Paryżem. Następnie wystawa pojedzie do Danii, Polski, na Łotwę, do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. W Polsce biennale będzie gościć we Wrocławiu i odbędzie się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jeune Création Européenne, Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, odbywające się od kilkunastu lat w Europie, ma formułę wystawy podróżnej, której założeniem i główną ideą jest cyrkulacja artystyczna pomiędzy krajami europejskimi. Podczas przemieszczającej się przez dwa lata ekspozycji będzie można oglądać prace 56 młodych artystów, reprezentujących aktualne trendy w młodej sztuce w danym kraju.

Każdej edycji biennale towarzyszą nagrody Grand Prix, przyznawane trzem artystom podczas otwarcia wystawy w Montrouge pod Paryżem. W tym roku w składzie jury znaleźli się Alexia Fabre, główna kuratorka muzeum sztuki współczesnej MAC/VAL (przewodnicząca jury), Marie Cécile Burnichon, odpowiedzialna za dział sztuk wizualnych w Institut Français, Etienne Comar, scenarzysta i producent, artyści z None Futbol Club, Pia Viewing, kuratorka z Jeu de Paume, polska artystka pracująca w Paryżu Angelika Markul, Vittoria Matarrese, odpowiedzialna za program kulturalny Palais de Tokyo, pisarz i dziennikarz Christophe Rioux oraz Matthieu Lelievre z paryskiej galerii Taddaeus Ropac. Jury przyznało nagrody Magdalenie Sawickiej z Polski, Klāvsowi Lorisowi z Łotwy oraz Willemowi Boelowi z Belgii, który podczas biennale reprezentował Francję.

W uzasadnieniu przyznania Grand Prix Magdalenie Sawickiej podano: "za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego". Seria prac Sawickiej to zapis przeżyć artystki. Intymny, pełen subtelnego humoru i erotyzmu zbiór rysunków wydobywa to, co jest bliskie każdemu człowiekowi, ale pozostaje ukryte w sferze wstydliwości. Obok Sawickiej Polskę reprezentowali Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska i Tomasz Poznysz. Kuratorką ekspozycji jest Ewa Sułek.

Otwarcie biennale JCE odbyło się 14 października w Paryżu-Montrouge w centrum sztuki Beffroi (wystawa potrwa do 3 listopada), skąd przemieści się w 2016 roku kolejno do Danii (Hjoerring), Polski (Wrocław, wystawa organizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu), na Łotwę (Cesis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).



Wybrane prace

    • Untitled Number 33

      • Medium: Ink on paper
      • Size: 45 x 55 centimeters
      • Price: PLN 1200

    zobacz rysunek kup rysunek

    • Touch LXIX (69)

      • Medium: Ink on paper
      • Size: 43 x 36 centimeters
      • Price: PLN 900

    zobacz rysunek

zobacz wszystkie